Dr.Racz Kontakt Pre Vas
 
pre vás

Dôležité rozhodnutia pred zväčšením prsníkov

Počas prípravy na operáciu prsníkov sa budete musieť rozhodnúť pre typ implantátov, ich umiestnenie a umiestnenie rezu.

Tvar implantátu

V súčastnosti používané implantáty majú okrúhly alebo anatomický tvar. Okruhle implantáty vyzerajú ako sploštená guľa. Anatomické sú tvarované tak aby tvarom pripomínali prsník, majú kvapkovitý tvar, s maximom objemu v dolnej časti implantátu. Výhoda okrúhleho implantátu je že ak sa posunie alebo potočí tak sa nezmení tvar prsníka. Ak sa anatomický implantát posunie alebo potočí tak je potrebná operácia. Avšak, ak máte malé množstvo tkaniva prsníka, najkrajší tvar prsníka sa dosiahne anatomickým implantátom.

Povrch implantátu

Povrch implantátu je drsný alebo voláme ho aj texturovaný. Vďaka tejto vlastnosti sa neposúvajú v prsníku a je menšie riziko vzniku kapsulárnej kontraktúry. (kapsula je obal ktorý sa vytvorí okolo implantátu). Hladké implantáty sa používajú už len málo. To aký je povrch namá vplyv na tvar prsníka.

Veľkosť a objem implantátu

Veľkosť implantátu sa meria v troch rozmeroch: šírka, objem a projekcia. Šírka implantátu sa meria v dolnej časti. Tento rozmer je veľmi dôležitý pretože ak bude implantát príliš široký natiahne kožu hrudníka tak že bude viditeľný po stranách. Objem udáva ako veľmi je implantát naplnený. Tento rozmer bude mať hlavný vplyv na budúci nárast veľkosti podprsenky. Projekcia nám napovie ako veľmi budú prsia odstávať. Väčšina výrobcov vyrába implantáty s malou, strednou a veľkou projekciou. Konečná veľkosť implantátu závisí od zistených meraní a Vašich predstáv.

Umiestnenie implantátu

Keď ste si už vybrali tvar a veľkosť implantátu, budete sa ešte musieť rozhodnúť pre umiestnenie implantátu. Pri umiestnení pod sval sa implantát vkladá pod hrudný sval. Pri umiestnení pod žlazu bude implantát umiestnený medzi svalom a tkanivom prsníka. Výhody umiestnenia pod sval sú znížené riziko kapsulárnej kontraktúry a menšia interferencia s mamografiou. Avšak umiestnenie pod sval je spojené s menšou bolestivosťou po operácii.

miesto rezu

Poznáme štyri možnosti na umiestnenie rezu pri zväčšení prsníka. Najčastejším typom rezu je tzv. inframammárny. Rez je umiestnený v ryhe pod prsníkom, kde je jazva prirodzene schovaná, málo viditeľná. Ďalším typom je transaxilárny rez. Pri tomto type sa implantát vkladá z rezu z podpazušia. Obľúbeným umiestnením je tiež tzv. periareolárny rez. Tenká jazva je umiestnená v oblasti bradavky na hranici pigmentovanej časti. Najnovším typom je T.U.B.A. rez, ktorý je umiestnený v oblasti pupka.

Výber rezu závisi od zvážení výhod a rizík jednotlivých rezov.

zotavenie po augmentácii

Je veľmi dôležité vyhradiť si dostatok času na zotavenie po augmentácii. Budete musieť obmedziť zdvíhanie ťažkých predmetov ale aj nadmerné zohýbanie sa pretože to môže spôsobovať bolesť a predĺžiť hojenie. Vo všeobecnosti zotavenie po subglandulárnej (pod žlazu) augmentácii je rýchlejšie ako po submuskulárnej augmentácii (pod sval).

prvé dva týždne

Prvých 24 až 48 hodín po zväčšení prsníkov je častým sprievodným znakom bolesť prsníkov a zvýšená únava. Vo väčšine prípadov je bolesť zvládnuteľná liekmi. Je veľmi dobré ak je niekto s Vami počas tohto obdobia.

Niekoľko dní po operácii sa odstráni obväz a nahradí sa podprsenkou. Stehy sa odstránie o niekoľko dní, väčšinou na 14 deň.

prvé mesiace

Niekoľko týždňov po augmentácii môžu byť prsia veľmi citlivé. Môžu byť opuchnuté po dobu až 5 týždňov. Náročnejšie športové aktivity je možné zahájiť po jednom mesiaci.

Nie je dobré urýchliť obdobie zotavenia pretože pri náhodnom po ranení môže dôjsť k predĺženiu doby zotavenia a ohrozeniu výsledku operácie.

jazvy po augmentácii

Po operácii sú jazvy tuhé a červené približne 6 týždňov. Počas nasledujúcich mesiacov sa jazvy postupne oplošťujú, sú menej viditeľné, nikdy sa však úplne nestratia.

Umiestnenie jaziev závisí od miesta rezu počas operácie. Ak je jazva správne umiestnená je jazvu veľmi ťažké nájsť, niekedy až pri bližšom skúmaní miesta rezu. Dôležité pre správne hojenie jazvy je tiež dodržiavať pokyny chirurga,

Ak ste sa rozhodli pre tento zákrok neváhajte a objednajte sa na bezplatnú konzultáciu na čísle 0908 147 716