Dr.Racz Kontakt Pre Vas
 
Rhinoplastika

Rhinoplastika

Ideálnym kandidátom na rhinoplastiku sú muž alebo žena ktorí sú nespokojní so vzhľadom alebo tvarom svoho nosa. Operácia nie je vhodná u detí, doporučený minimálny vek u dievčat je 15 rokov, a u chlapcov o pár rokov viac. Vývoj nosa byť mal byť pred operáciou ukončený. Rozhodnutie podstúpiť tento zákrok by malo vychádzať z vlastného presvedčenia.

Operácia

Pri operácii je možné zmenšiť alebo aj zväčšiť nos, zmeniť tvar špičky, zmeniť uhol medzi nosom a hornou perou, alebo zúžiť nosné dierky. Rhinoplastika sa väčšinou robí "zatvoreným" prístupom, to znamená že rezy sú vedené vo vnútri nosa.

Rhinoplastika je zákrok ktorý sa robí v celkovej anestéze. Podľa umiestnenia rezov rozdeľujeme rhinoplastiku na už spomenutú zatvorenú alebo otvorenú, pri ktorej je rez vedený cez kolumelu. Kolumela je úzky pruh tkaniva medzi nosnými dierkami ktorý ide od hornej pery po špičku nosa.

Otvorená rhinoplastika

Otvorená rhinoplastika umožní najlepší prístup k jednotlivým štruktúram nosa aj keď za cenu malej jazvičky medzi nosnými dierkami. Vďaka tomuto malému rezu je možné veľmi precízne vytvarovať chrupavku špičky nosa. Po zhojení je jazvička na spodku nosa len veľmi málo viditeľná.

Zatvorená rhinoplastika

Pre mnoho pacientov je táto voľba plne dostačujúca na dosiahnutie želaného tvaru. Navyše odpadá riziko vzniku vonkajšej jazvy. Rezy sú umiestnené vo vnútri nosa, kde sú úplne neividteľné. Aj keď pri operácii nedáva takú voľnosť otvorená technika , poskytuje mnoho možností ako zmeniť nos. Takisto umožnuje odobrať z kosti alebo chrupavky nosa.

Priprava na operáciu pri oboch spôsoboch je rovnaká. Anestéza je celková, v niektorých prípadoch lokálna. Malý rez navyše neznamená predlžené hojenie pretože koža sa hojí rýchlejšie ako chrupavka a kosť, takže dlžka zotavenia je rovnaká. Konečné rozhodnutie ktorý prístupom bude rhinoplastika robená závisí na chirurgovi, pretože musí mať dostatočný prístup na uskutočnenie želanej zmeny.

Tamponáda nosa

Potom ako sa nos upravil, zašili sa rany, naloží sa vonkajšia dlaha aby sa chránil nový tvar nosa. Niekedy sa musí do nosa vložiť tzv.tamponáda aby sa zabránilo prípadnému krvácaniu. Tamponáda sa odstráni v pribehu niekoľkých dní, dlaha v priebehu jedného až dvoch týždňov.

zotavenie po rhinoplastike

Obdobie po rhinoplastike vyžaduje určitú dávku trpezlivosti. Nos a tvár sú spočiatku opuchnuté a s modrinami. Maximum príznakov je na 2 až 3 deň po operácii, ich zmierneniu napomáha chladenie ľadom. Niekdy môže byť prítomné aj malé krvácanie z nosa, preto sa asi týždeň neodporúča fúkanie do nosa. Väčššina týchto vedlajších príznakov zmizne v priebehu prvých dvoch týždňov. Malý opuch môže pretrvávať niekoľko mesiacov, je však nevýrazný a spozoruje ho len chirurg alebo pacient. Kvôli tomuto opuchu je výsledok operácie viditeľný približne až po jednom roku.

Späť do práce sa môžete vrátiť asi po dvoch týždňoch. Športovať môžete začať po dvoch týždňoch ale kontaktným športom sa musíte vyhýbať aspoň 8 týždňov. Tiež sa nedoporučuje cestovať lietadlom po dobu niekoľkých týždňov po operácii.

 

Ak ste sa rozhodli pre tento zákrok neváhajte a objednajte sa na bezplatnú konzultáciu na čísle 0908 147 716