Plastická operácia nosa – rhinoplastika je zákrok, ktorý vylepší vzhľad tváre, upraví tvar a veľkosť nosa a pri ťažkostiach s dýchaním zároveň upraví funkčné problémy nosa, ako je napríklad krivá nosná prepážka. 

Plastická operácia nosa – rhinoplastika môže upraviť veľkosť nosa proporčne ku tvári, môže odstrániť hrb, zúžiť nos alebo nosné dierky, upraví okrúhlu, krivú, dlhú, spadnutú, asymetrickú špičku nosa. Asymetrie nosa sú niekedy súčasťou asymetrie tváre, preto ich úplné odstránenie nemusí priniesť zlepšenie vzhľadu tváre. 
Plastika nosa je určená pre každého kto dosiahol potrebný vek, je zdravý, nefajčí a má realistické očakávania od výsledku operácie. 

Dôležité informácie

  • Dĺžka operácie: 2-3 hodiny
  • Narkóza: celková
  • Pobyt na klinike: 1 noc
  • Návrat do práce:
  • Šport: po 6 týždňoch

Ďalšie informácie

Operácii predchádza konzultácia, pričom sa musí zhodnotiť nielen estetická ale aj funkčná stránka nosa. Pri dýchacích ťažkostiach treba pre operáciou spraviť aj ORL vyšetrenie. 

Plastická operácia nosa- rhinoplastika prebieha v celkovej anestézii ktorá je vhodnejšia nakoľko ide o zdĺhavejší operačný zákrok. Sú dva spôsoby prístupu k operácii nosa. Uzavretý a otvorený. Používame otvorený spôsob operácie nosa, nakoľko umožnuje plnú kontrolu nad modeláciou špičky. Pri tomto type ostáva na nose malá jazvička ktorá je umiestnená na prepážke medzi nosnými dierkami pod nosom. Plastická operácia nosa spočíva v odstránení hrbu ktorý je tvorený sčasti nosovými kosťami a sčasti chrupavkou prepážky, úpravou šírky nosa a modeláciou špičky nosa – zmenou tvaru a veľkosti chrupaviek špičky či už pridaním alebo odobratím chrupavky. Na nos dávame plastovú dlahu a do nosných dierok tamponádu ktorá sa vyberie na druhý deň po operácii.  Dlaha zabráni výraznému opuchu nosa a zabezpečí hojeniu potrebný kľud. 

Po zákroku ostávate jednu noc na klinike. Po operácii dýchate 24 hodín len ústami, nos máte upchatý tamponádou. Pred odchodom domou sa tamponáda odstráni. Na druhý deň po operácii máte pod očami opuch a modriny. Nos je zakrytý plastovou dlahou ktorá sa odstráni po 10 dňoch.