Zväčšenie prsníkov, zákrok voláme aj augmentácia je operácia pri ktorej obnoví veľkosť a tvar prsníkov implantátom. Augmentácia vytvorí nový alebo vráti objem prsníkov po schudnutí, po tehotenstve pričom upraví tvar a symetriu prsníkov. Zákrok sa odporúča nie skôr ako 6 mesiacov po ukončení dojčenia.

Dôležité informácie

  • Dĺžka operácie: 1 hodina
  • Narkóza: celková
  • Pobyt na klinike: 1 noc
  • Pooperačná starostlivosť: nosíte špeciálnu pooperačnú podprsenku 6 týždňov
  • Návrat k bežný činnostiam: ihneď 
  • Šport: po 6 týždňoch

Ďalšie informácie

Zväčšenie prsníkov s robí v celkovej anestézii, zákrok trvá asi hodinu a po zákroku ostanete na klinike do druhého dňa. Ihneď po zákroku dostávate lieky na tlmenie bolesti.
Silikónové implantáty sa najčastejšie vkladajú z rezu v ryhe pod prsníkom, okolo dvorca prsníku a z podpazušia. Dlžka rezu je medzi 3.5 až 5 cm podľa veľkosti implantátu. Implantáty sa môžu vložiť pod sval alebo pod prsnú žľazu. Drény pri augmentácii nepoužívame. Rany sú šité vstrebateľnými stehmi ktoré nie je nutné odstrániť.

Zotavenie po operácii prebieha v etapách. Prvé 2-3 dni po operácii vykonávate bežné činnosti, je dobré ak budete mať pri sebe niekoho kto Vám pomôže pretože sa Vám bude ťažšie vstávať z postele.  1-2 týždne by ste mali viac oddychovať pričom vykonávate bežné činnosti, do práce môžete ísť po 10 dňoch až troch týždňoch podľa typu zamestnania. Aktívny šport je možný po dvoch pri silových športoch až po troch mesiacoch pričom s ľahším cvičením môžete začať po 3-6 týždňoch. Elastickú podprsenku nosíte aspoň 6 týždňov. Uvedené časy sú orientačné nakoľko sa vždy zohľadňujú individuálne danosti každého klienta. 

Bolesti pri zväčšení prsníkov sa prvé 2-3 dni prejavujú tlakom na hrudníku, neskôr ako pichanie pod bradavkou alebo v hornej časti prsníka čo je spôsobené svalom.

Po zákroku by ste mali chodiť pravidelne na USG kontroly prsníkov. Ak s implantátmi nie je problém nie je ich potrebné meniť.