Veľmi malé percento pacientok, ktoré si nechali zväčšiť prsia, sa nakoniec rozhodne pre odstránenie prsných implantátov. Ak sa tak stane, je to rozhodnutie, ktoré je najlepšie urobiť s pomocou skúseného plastického chirurga.

Prečo si ženy nechávajú odstrániť prsné implantáty?

Hoci prsné implantáty nie sú určené na celý život, nie je potrebné ich odstraňovať alebo vymieňať. Ak ste spokojná s tým, ako vyzeráte a ako sa cítite. Tu sú niektoré z najčastejších dôvodov, prečo sa ženy rozhodnú pre odstránenie prsných implantátov:

Osobné preferencie: Niektoré ženy už nechcú mať väčšie prsia z estetických dôvodov alebo z dôvodov zmeny životného štýlu; iné sa s implantátmi nikdy necítili celkom dobre pretože sa nestotožnili so svojím novým vzhľadom.

Komplikácie: Aj keď sú zriedkavé, po zväčšení prsníkov sa môžu vyskytnúť komplikácie. Najčastejšou komplikáciou je kapsulárna kontraktúra, teda zhrubnutie tkaniva jazvy, ktoré sa vytvára okolo implantátu.

BIA-ALCL: S niektorými značkami textúrovaných prsných implantátov sa spája forma ne-Hodgkinovho lymfómu nazývaná anaplastický veľkobunkový lymfóm spojený s prsnými implantátmi (BIA-ALCL). Táto zriedkavá forma rakoviny zvyčajne postihuje kapsulu okolo prsníka; nie je to rakovina prsníka. Včasná diagnóza je kľúčom k liečbe a uzdraveniu.

Ochorenie prsných implantátov (BII): Niektoré ženy majú pocit, že ich prsné implantáty  môžu súvisieť s celým radom príznakov, ako sú únava, bolesti hlavy, chronická bolesť, a vypadávanie vlasov. Hoci neexistuje lekárska diagnóza BII, ženy sa môžu rozhodnúť pre odstránenie implantátov, ak sa domnievajú, že sa tým zlepší ich zdravotný stav.

 

Aký je priebeh zákroku

  • dĺžka operácie : 45-180 min
  • typ anestézie : celková
  • pobyt na klinike : 1 noc
  • zotavenie po zákroku : týždeň

Najčastejšie otázky o zákroku odstránenie prsných implantátov

Ostránenie implantátov sa vykonáva v celkovej anestézii. Vo väčšine prípadov je rez umiestnený na rovnakom mieste ako pôvodný rez. Vždy, keď je to indikované, sa používa technika en bloc resekcie, ktorá zahŕňa odstránenie celého puzdra zjazveného tkaniva okolo implantátu spolu so samotným implantátom. Prázdny priestor, nazývaný kapsa, sa vypláchne antibiotickým roztokom a umiestnia sa dočasné drény, kroeé zabránia hromadeniu tekutiny.

Keďže prsia sa pravdepodobne nevrátia do pôvodného tvaru, je viacero postupov na zlepšenie estetiky prsníkov. Po odstránení implantátov sa môže vykonať modelácia prsníkov, aby sa zdvihla a upravila zostávajúca koža a tkanivo prsníkov. Autoaugmentačná modelácia prsníkov napne ochabnutú kožu a zároveň zvýši plnosť hornej časti prsníkov pomocou vlastného prsného tkaniva. Môžete podstúpiť liposukciu pri ktorej sa do prsníka vstrekne vlastný tuk, ktorý vyplní prsník, nie však v objeme ako implantát. 

Rekonvalescencia po explantácii sa u jednotlivých pacientov a v závislosti od rozsahu operácie líši. Vo väčšine prípadov pacienti pociťujú menší opuch a potrebujú niekoľko dní oddychu. Ak sa vykoná kapsulotómia, budete mať zavedený drén.