Zdvihnutie prsníkov alebo mastopexia mení tvar a spevňuje prsníky. Je to veľmi častý zákrok, ktorý Norbert Rácz vykonáva, a je veľmi efektívny spôsob ako upraviť prsia u pacientok s poklesnutými alebo prázdnymi prsníkmi a s veľmi veľkým dvorcom.

Cieľom operácie je zmeniť tvar a žlazu prsníkov odstránením prebytočnej kože a spevnením tkaniva. Tento zákrok sa často vykonáva u žien, ktoré majú ovisnuté prsia v dôsledku takých faktorov, ako je tehotenstvo, výrazný úbytok hmotnosti alebo starnutie.

V mnohých prípadoch horná časť prsníkov stráca svoju plnosť, čo má za následok hlboký záhyb prsníkov a bradavky sú často nižšie ako ryha pod prsníkom. Zdvihnutie prsníkov rieši tieto problémy posunutím bradavky smerom nahor, čím sa dosiahne mladistvejší vzhľad.

Okrem toho sa niektoré ženy môžu rozhodnúť, že počas zákroku zdvihnutia prsníkov si nechajú voperovať implantát, ak si želajú zväčšiť objem. To môže ďalej zlepšiť tvar, kontúry a pevnosť pŕs, čo vedie k zlepšeniu celkového estetického vzhľadu.

Aký je priebeh zákroku

 • dĺžka operácie : 2-3 hodiny
 • typ anestézie : celková
 • pobyt na klinike : 1 noc
 • zotavenie po zákroku : týždeň

Načastejšie otázky o zákroku

Pred začatím zákroku liftingu prsníkov vám plastický chirurg zakreslí prsia, aby označil, kde sa urobia rezy a kde sa zmení poloha bradavky. Existuje viacero chirurgických metód na zdvihnutie prsníkov:

Najčastejšie sa používá tá, ktorá zahŕňa rez okolo dvorca  a ďalší rez priamo dole v tvare kotvy.
Po rezoch sa odstráni prebytočná koža a bradavka sa posunie do vyššej polohy. V prípade potreby upravíme aj tvar bradavky. Po zdvihnutí prsníka rezy zašijeme stehmi ktoré sa časom rozpustia. 

Zákrok zvyčajne trvá dve až tri  hodiny a vykonáva sa v celkovej anestézii. Po zákroku ostávate jednu noc na klnike. Nosíte elastickú podprsenku. 

Každý chirurgický zákrok je vždy spojený s rizikami. Zdvihnutie prsníkov nie je výnimkou, ale komplikácie sú veľmi zriedkavé. Komplikácie, ktoré sa môžu vyskytnúť, sú:

Zriedkavé

 • Infekcia rany
  Po krvácaní
 • Odchýlenie okrajov kože v mieste jazvy
 • Zvrásnenie kože v okolí jazvy
 • Alergická reakcia

Veľmi zriedkavé

 • Necitlivosť bradaviek
 • Tvorba výrazne zhrubnutých jaziev
 • Nespokojnosť s estetickým výsledkom
 • Dojčenie

Ak bolo odstránené žľazové tkanivo pod bradavkou alebo bola bradavka posunutá, dojčenie už často nie je možné. Vždy sa opýtajte svojho plastického chirurga, či je to váš prípad.

Jazvy

Jazvy sú spočiatku červené a opuchnuté, ale po šiestich týždňoch sa zvyčajne zmiernia. Majte na pamäti, že jazva trvá približne rok až rok a pol, kým dosiahne konečné štádium. Jazvy chráňte pred slnkom a starajte sa o ne krémom na jazvy. 

Fajčenie

Prestaňte fajčiť aspoň šesť týždňov pred zákrokom až šesť týždňov po ňom. Fajčenie sťahuje cievy, čo môže spôsobiť problémy s hojením rán. Riziko následného krvácania sa zníži, keď prestanete fajčiť.

Je dôležité si uvedomiť, že po zákroku liftingu prsníkov môže existovať riziko, že nebudete môcť dojčiť. Počas liftingu prsníkov sa mení poloha bradavky, čo môže potenciálne spôsobiť poškodenie mliečnych žliaz.

Pocit v prsníku a bradavke po liftingu môže byť ovplyvnený premiestnením bradavky a areoly. Citlivosť v okolí chirurgických jaziev môže byť zmenená alebo znížená.