Operácia zmenšenie prsníkov (redukcia) je vhodná pre mnohé ženy, ktoré majú nadmerne veľké prsia, a ktorá sa v dôsledku toho cítia nepríjemne. Okrem toho že je často dosť náročné nájsť vhodné oblečenie, môžu príliš veľké prsia spôsobovať aj nepríjemné pocity až bolesti v oblasti krku, ramien a chrbta. Keď sú vaše prsia v nepomere k postave, môže to byť sprevádzané pocitmi neistoty a nepohodlia. Ak máte tieto ťažkosti, riešením môže byť operácia zmenšenie prsníkov. 

Aký je priebeh zákroku

  • dĺžka operácie : 2-3 hodiny
  • typ anestézie : celková
  • pobyt na klinike : 1 noc
  • zotavenie po zákroku : týždeň

Načastejšie otázky o zákroku

Operácii – zmenšenie prsníkov predchádza konzultácia na ktorej odpovieme na všetky Vaše otázky. Ukážeme si ako by prsia mohli vypadať po operácii, aké sú riziká a komplikácie. 

Počas operácie zmenšenia prsníkov, ktorá trvá 2-3 hodiny plastický chirurg vykoná rez okolo dvorca a v tvare kotvy smerom k ryhe pod prsníkom. Chirurg potom zmenší mliečnu žľazu, vytlačí bradavku a dvorec do vyššej, esteticky krajšej polohy a odstráni prebytočnú kožu. Rana sa uzavrie jemným šicím materiálom, aby bola jazva po konečnom zahojení a vyzretí čo najmenej nápadná.

Po zákroku ostávate cez noc na klinike a prsia môžu byť bolestivé, opuchnuté a môžu sa objaviť modriny. Prvý týždeň po operácii je nutné dodržiavať kľudový režim. Podľa potreby užívate lieky od bolesti, prsia môžete osprchovať na tretí deň po operácii. Na prvú kontrolu prídete týždeň po operácii. Po týždni je možné vykonávať ľahkú kancelársku prácu, avšak je nutné sa vyhnúť zaťažovaniu prsného svalu, napríklad zdvíhaniu ťažkých predmetov alebo malých detí.

Lahkú kancelársku prácu možno vykonávať týždeň po zákroku zmenšenie prsníkov.  U žien, ktoré vykonávajú ťažšiu fyzickú činnosť, je vhodné ešte aspoň dva týždne počkať. Väčšina opuchu sa v priebehu 6 až 8 týždňov stratí a prsia zmäknú a začnú sa usádzať do nového, prirodzeného tvaru.

Chirurgický zákrok je vždy spojený s rizikami. Zmenšenie prsníkov nie je výnimkou, riziko komplikácií je však malé. Zriedkavé komplikácie, ktoré sa môžu vyskytnúť, sú:

  • Krvácanie po operácii
  • Opuch alebo infekcia v okolí operačnej oblasti;
  • Asymetria prsníkov;
  • Alergická reakcia;
  • Neuspokojivý estetický výsledok;
  • Menej pekná jazva.

Pri zvažovaní operácie zmenšenia prsníkov je dôležité zvážiť, či chcete v budúcnosti dojčiť. Premiestnením bradaviek a odstránením žľazového tkaniva existuje možnosť, že budete môcť dojčiť menej alebo vôbec. 

Zmenšenie prsníkov je trvalé a prináša úľavu od zdravotných problémov, zlepšuje pocit spokojnosti s vlastným telom a prispieva k zvýšeniu sebavedomia. Zákrok však nedokáže zabrániť pôsobeniu času a gravitácie a prsia môžu v priebehu rokov ovisnúť. V takom prípade sa môže vykonať ich modelácia.