Gynekomastia je lekársky termín pre zväčšenie prsnej žľazy u mužov. Hoci sa o nej často nehovorí, je pomerne častá. Zväčšenie prsníkov môže byť spôsobené zhrubnutým žľazovým tkanivom, nadbytočnou kožou alebo prebytkom tuku. Prítomnosť zväčšených pŕs môže u mužov výrazne ovplyvniť sebavedomie. Ak sa kvôli gynekomastii cítite nesvoj, zmenšenie prsníkov môže byť účinným riešením. Počas tejto operácie sa odstráni nadbytočné tukové tkanivo a časť prsnej žlazy, čo vedie k zmenšeniu prsníkov a odstráneniu gynekomastie.

Aký je priebeh zákroku

 • dĺžka operácie : 60-120 min
 • typ anestézie : celková
 • pobyt na klinike : 1 noc
 • zotavenie po zákroku : 7-14 dní

Načastejšie otázky o zákroku

Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii. Aby sa minimalizovalo zjazvenie, kožný rez sa zvyčajne vykonáva na okraji areoly. Odstráni sa zhrubnutá žľaza. Podľa potreby, v závislosti od charakteru zväčšenej žľazy, sa zákrok kombinuje s liposukciou. Vtedy sa môžu použiť ďalšie malé (~5 mm) bodné rezy. Na konci operácie sa koža uzavrie podkožnými rozpustnými stehmi.

Pri väčších korekciách sa však rez môže predĺžiť alebo rozšíriť, ak je potrebné odstrániť aj kožu. Najmä pri väčších korekciách sa niekedy do oblasti rany na krátky čas zavedú drény (hadičky) na odvedenie prebytočnej tekutiny alebo krvi počas počiatočnej pooperačnej fázy (až niekoľko dní), čím sa zabráni jej hromadeniu v operačnej rane. Tieto drény sa ľahko odstránia.

Zvyčajne sa môžete opäť sprchovať dva dni po operácii, ale neodporúča sa dlhšie kúpanie, plávanie alebo používanie sauny počas prvých dvoch týždňov. Počas prvých dvoch až štyroch týždňov sa snažte minimalizovať zaťaženie jaziev, napríklad športovaním. To závisí od rozsahu korekcie, a váš plastický chirurg vám poskytne konkrétne rady. Použité stehy sú zvyčajne rozpustné a nie je potrebné ich odstraňovať. Ak sa použije elastická vesta, odporúča sa ju nosiť cez deň aj v noci počas 3-6 týždňov, pričom ju možno odstrániť len na sprchovanie.

Aby sa zabránilo zmene farby jaziev, mali by sa tri až šesť mesiacov chrániť pred slnkom. To možno dosiahnuť vyhýbaním sa priamemu slnečnému žiareniu alebo používaním opaľovacieho krému s vysokým ochranným faktorom.

Ako každý chirurgický zákrok, aj operácia gynekomastie so sebou prináša potenciálne riziká a komplikácie. Keďže však jedinci podstupujúci plastickú operáciu sú zvyčajne v dobrom zdravotnom stave, pravdepodobnosť komplikácií je nízka. Medzi možné komplikácie liečby gynekomastie patria:

Zriedkavé komplikácie:

 • Hematóm (nahromadenie krvi pod kožou)
 • Pooperačné krvácanie
 • Infekcia
 • Alergická reakcia

Veľmi zriedkavé komplikácie:

 • Zmeny citlivosti v okolí prsníka
 • Trvalé viditeľné jazvy
 • Výsledky nespĺňajúce očakávania

Jazvy:

Na začiatku môžu byť jazvy červené a opuchnuté, ale to zvyčajne ustúpi približne po šiestich týždňoch. Majte však na pamäti, že úplné zahojenie jazvy zvyčajne trvá približne rok až rok a pol. Je veľmi dôležité chrániť jazvy pred slnkom a udržiavať dobrú starostlivosť o jazvy pomocou krému na jazvy.

Fajčenie:

Odporúča sa prestať fajčiť aspoň šesť týždňov pred zákrokom a po ňom. Fajčenie zužuje cievy, čo môže potenciálne spôsobiť problémy s hojením rán.